OFICIÁLNA STRÁNKA OBCE
HLAVNÉ MENU

Povinné zverejňovanie

Faktúry, zmluvy, objednávky

logo Digitalnemesto new

        „Smrť je ďalšia cesta, ktorou musíme ísť.“

                                                                        J.R.R.Tolkien

1. november je čas, kedy si intenzívnejšie spomíname na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Smrť patrí k životu a tým, že o nej nehovoríme, nevymaže sa. Zamyslime sa spoločne, kto v tých hroboch leží a aká bola jeho smrť. Zbytočná? Či odžitá?

Pamätník padlým hrdinom v rokoch 1914 až 1918 je postavený tým, ktorí padli zbytočne, ale statočne v 1. svetovej vojne, ktorá sa našej vlasti, ale i obce dotýkala viac, ako dnes predpokladáme. Len čas je liekom na bolesť. Veď i dnes mnohých z Vás pichne pri srdci, keď tam nájdete svojich príbuzných.

Pamätník obetiam 2. svetovej vojny je príznačne postavený v horách za obcou, lebo v 2. svetovej vojne boje prebiehali väčšinou v horách, kam sa ukrylo obyvateľstvo obce. Hrob Štefana Fábryho s náhrobným kameňom a s vencom od obce pri príležitosti výročia vypuknutia SNP hovorí o tom, že nezabúdame na jeho obetu položiť život v boji proti nepriateľovi. 

Náš neveľký cintorín sa v týchto dňoch teší peknote. Vyčistený tichý areál, hroby upravené, ale i vyzdobené, aj keď je to iba dnešný kolorit. V minulosti stačila sviečka ako symbol večného svetla. Dnes je doba iná a zátišia cintorínov už nepôsobia ako ponuré tmavé miesta. Náhrobné kamene sa predbiehajú v peknote, v úprave hrobov ani nehovoriac. Svedčí to o našej úcte k tomuto miestu, pretože určite každý máme v srdci zosnulého. Niektoré náhrobné kamene staršieho dáta sú priam umeleckým dielom. Možno raz získajú nejakú hodnotu, no niektorým nesvedčí (ne)starostlivosť pozostalých o túto pietu. Niektoré hroby by si zaslúžili aspoň 1 x ročne opateru.

V zátiší cintorína so štíhlymi tujami sa tiahne chodník do urnového hája. No prv než vkročíme na tieto pietne miesta privíta nás kríž s Ježišom Kristom a pri ňom zapálené nespočetné množstvo “ večných svetiel“. Pripadá nám to, ako ich ochranca s vierou, že naša pozemská púť nekončí smrťou, ale naopak začína sa nadpozemský život. Lebo nik nevie, čo je medzi zemou a nebom.

{gallery}2014/cintorin{/gallery}

SODB 2021

Zberný dvor Kamenec pod Vtáčnikom

OBECNÝ ÚRAD

Dolnokamenčianska 1/57
972 44 Kamenec pod Vt.

Tel:_ 046/546_ 5015
E-mail: podatelna@kamenec.sk


Úradné hodiny
:

Pondelok 7:30 - 16:00
Utorok nestránkový deň
Streda 7:30 - 16:00
Štvrtok 7:30 - 16:00
Piatok 7:30 - 13:00
OBEC

Rozloha: 24,71 km²

Počet obyvateľov: 1751

Výška: 270 - 320 m n.m.

Vrch Vtáčnik: 1.346 m n.m.

Prvá zmienka: rok 1355

Okres: Prievidza

Kraj: Trenčiansky

POČASIE