OFICIÁLNA STRÁNKA OBCE
HLAVNÉ MENU

Povinné zverejňovanie

Faktúry, zmluvy, objednávky

logo Digitalnemesto new

Z histórie

Lyžiarsky nadšenec Jozef Rybár rozmýšľal nad tým, ako obec zviditeľniť v lyžiarskom športe a dopriať ľuďom vychutnávať krásu tohto športu. Za podpory vedenia TJ Tatran bol v roku 1978 zakúpený v Transporte Chrudim vlek a umiestnený v lokalite Pitvory v katastrálnom území Bystričany. Pri jeho budovaní bola odlesnená časť zjazdovky, buldozérom zrovnaný terén, odstránené pne, vykopaná ryha pre dva elektrické káble z amfiteátra v dĺžke 900 metrov. Priviezli sa unimobunky slúžiace na skladové účely aj poskytnutie prvej pomoci. Slávnostné otvorenie lyžiarskeho vleku sa uskutočnilo 4. februára 1979. V ten deň sa uskutočnila aj okresná liga mládeže. Hneď po uvedení vleku do prevádzky bol pod odborným vedením uskutočnený lyžiarsky kurz žiakov 1. až 5. ročníka.

V priaznivom zimnom počasí, pri dostatku snehu, sa uskutočňovali lyžiarske kurzy nielen pre domácich žiakov. Zúčastňovali sa ich školy z Bystričian, Zemianskych Kostolian, Diviak nad Nitricou a ďalšie.

Po čase sa o zariadenie začal zaujímať Viliam Jánoška. So svojou partiou sa postaral o dvojnásobné predĺženie zjazdovky, výmeny technického zariadenia a vybudovanie čajovne. Na výročnej schôdzi TJ Tatran konanej 1. marca 2008 sa stal predsedom lyžiarskeho oddielu Viktor Kiripolský. S novými členmi výboru lyžiarskeho oddielu prevzal starostlivosť o vlek.

V súčasnosti má lyžiarsky oddiel 20 stálych členov, ktorí sa podľa svojich možností zapájajú do chodu.

Vzhľadom na nevhodné klimatické podmienky, lyžiarsky vlek počas posledných zimných sezón nebol vôbec spustený. Ale aj napriek zlej finančnej situácií je potrebné platiť urbariátu Bystričany a kosenie celej plochy vleku a za elektriku. Pravidelne sa v priebehu roka členovia zúčastňujú brigád na odstránenie prípadných technických porúch, zhadzovanie kotví, odstraňovanie pokosenej trávy z trate.

V lete 2011 bol lyžiarsky oddiel osovený skupinkou nadšencov horského bicyklovania. Tí si vytvorili vlastnú trať s prekážkami v ľavej časti vleku. Postupne chcú s úpravami pokračovať a naplno využívať nielen trať, ale i zariadenie vleku.

Lyžiarsky vlek

Lyžiarsky vlek sa nachádza neďaleko obce (cca 3 km), stupeň obtiažnosti 1, vhodný pre začiatočníkov, dĺžka 700 m.

 

Vedúcim lyžiarskeho vleku je Viktor KIRIPOLSKÝ.

Telefón: 0905 692 917

OBECNÝ ÚRAD

Dolnokamenčianska 1/57
972 44 Kamenec pod Vt.

Tel:_ 046/546_ 5015
E-mail: podatelna@kamenec.sk


Úradné hodiny
:

Pondelok 7:30 - 16:00
Utorok nestránkový deň
Streda 7:30 - 16:00
Štvrtok 7:30 - 16:00
Piatok 7:30 - 13:00
OBEC

Rozloha: 24,71 km²

Počet obyvateľov: 1751

Výška: 270 - 320 m n.m.

Vrch Vtáčnik: 1.346 m n.m.

Prvá zmienka: rok 1355

Okres: Prievidza

Kraj: Trenčiansky

POČASIE